Jak zvládat předvánoční stres?

14.12.2011 09:08

 

Jak zvládat předvánoční stres?

Vánoce jsou velmi náročným obdobím nejen pro naše peněženky, ale i pro zdraví. Trápíme se starostmi jak všechno zvládnout a na nic a nikoho nezapomenout, abychom měli svátky perfektní.

Vzájemně si přejeme klidné a spokojené Vánoce. Nemáte ale někdy pocit, že je to už fráze? Vždyť v podstatě z nich často máme strach. Jak všechno stihnout? Nebo naopak, jak zvládnout samotu, když u štědrovečerního stolu poprvé schází člen rodiny? Ve vzduchu visí napětí, přehrávané křečovitě vytvářenou vánoční náladou.

Místo sváteční atmosféry pociťují lidé neklid, zklamání, samotu, zkrátka jsou frustrovaní. Důvodem je, jak tvrdí psychologové, přehnané očekávání, honba za něčím, co člověk není schopen stihnout, extrémní potřeba harmonie. To vše je příčinou konfliktů, které často vedou k násilí, hysterickým záchvatům, ba až k sebevraždám. Vánoce jsou obdobím, kdy by měl člověk být s rodinou, oddechnout si a být šťastný. Tak to alespoň většina lidí vnímá. Když pak tento model nenaplňují, propadají depresi.


Shánění vánočních dárků.
Před svátky si celá řada lidí neváhá vzít půjčky, aby mohli nakoupit bohatou nadílku pro své blízké. Jenže právě finanční stránka, respektive zátěž Vánoc je dalším významným stresovým faktorem, který se podílí na psychickém tlaku a nerovnováze.

Před nákupem dárků si stanovte v rámci rodiny maximální částku, kterou každý z vás za dárky pro jednoho člena utratí. Jednak nebudete mít tendenci podlehnout impulzivnímu bezmyšlenkovitému nakupování a navíc budete muset nad výběrem dárků víc přemýšlet. Předem připravený nákupní seznam vám zase ušetří čas a zoufalé pobíhání po obchodech.


Tipy, jak přežít vánoce.
Nenechávejte nákupy dárků na poslední chvíli.
Vyvarujete se tak stresovým situacím v přeplněných obchodních centrech a budete mít více času na výběr správného dárku. Udělejte si volný některý víkendový den a vydejte se na příjemnou procházku po obchodech ve vašem okolí – na rozdíl od nákupů v obchodních centrech se pořádně projdete na čerstvém vzduchu a uděláte něco pro své zdraví.
Nepřehánějte to s návštěvami
Návštěvy příbuzných patří k Vánocům, ale nemusíte zde přeci trávit veškerý volný čas. Snažte se upravit počet návštěv tak, aby vám zbyl čas pro sebe. Vhodně si jednotlivé návštěvy rozvrhněte, abyste se nemuseli zbytečně stresovat tím, že nestíháte.
Nepřejídejte se na vánočních večírcích
Účast na vánočních večírcích je sice společensky pozitivní čin, ale pro zdravý život to není právě to nejlepší. Na večírcích na vás čeká řada pokušení v podobě bohatých tabulí s jídlem a množství alkoholu. Ochutnejte, co vás zaujme, ale nepřehánějte to – raději volte zeleninu, pijte bílé víno a obloukem se vyhýbejte lákadlům v podobě misek s chipsy, slanými oříšky apod.
Nenechte si zkazit náladu vánočním úklidem
Velký úklid před Vánocemi nemusí představovat drama – pokuste se jej ulehčit kvalitními úklidovými pomůckami a nalézt pozitiva. Napište si seznam úkolů, které je třeba udělat, a nebojte se zapojit do úklidu celou rodinu. I úklid je pohybovou aktivitou a dochází při něm k výdeji energie, děláte tak zároveň něco pro své zdraví.
Hlídejte si jídelníček
Také o Vánocích si hlídejte svůj jídelníček a pečlivě si zapisujte, co jíte. Vyvarujte se sladkostí, tučných jídel a alkoholických nápojů. Vánoční dobroty si dopřávejte v rozumné míře a nezapomínejte na dostatečný pohyb. Ušetříte si pak povánoční trápení, jak shodit nově získaná kila.


Pokuste se jen vytvořit příjemnou atmosféru a uvědomte si, že nejdůležitější je být s těmi, které máme rádi.

Zdroj: zdravě.cz

Kontakt

Silueta Salon Provozní doba:
Po - Pá - 8 - 20hod.
773 64 88 22
Husova 2117, Benešov
siluetabenesov@email.cz